Film tavsiyeleri

Charlie'nin Çikolata Fabrikası

Yönetmen: Tim Burton

Tür: Fantastik/Macera Filmi

Yayın tarihi: 2005

Süresi: 1 saat 55 dakika

Hadi Be Oğlum

Yönetmen: Bora Egemen

Tür: Dram

Yayın tarihi: 16 Şubat 2018

Süresi: 1 saat 53 dakika

Senaryo: Fırat Parlak
Görüntü yönetmeni: Morcaldo

Siber Zorbalık

Yönetmen: Ben Chanan

Tür: Dram/Gizem

Yayın tarihi: 15 Ocak 2015

Süresi: 1 saat 2 dakika

Yazan : Ben Chanan

Oyuncular: Maisie Williams

DEHA (Gifted)

Yönetmen: Marc Webb,

Tür: Dram

Yayın tarihi: 2017

Süresi: 1 saat 41 dakika

IMDB: 7.6

Özellikle aile ve çocuk filmlerinde ilk sırayı alan izlenmesi gereken güzel bir film. Film çok küçük çocukları korkutabilir, 0-7 yaş sonrası izlenmesi daha doğru.

Filmi muhteşem yapan Tim Burton’un hayal gücüdür. Willy Wonka, çikolata fabrikasını gezdirmek ve sonunda birine büyük ödül vermek üzere beş çocuk bulmaya karar verir. Bunun için beş çikolata paketine altın bilet koyar. Fabrikayı gezerken çocukların zaaflarını fark ediyoruz. Ve zaafları yüzünden birer birer eleniyorlar.

Ödülü kazanan Charlie ise ailesini bırakma şartı yüzünden, ödülü ne kadar istese de kabul etmiyor. Charlie’nin ailesinde yaşlıların da olması aileyi çok tatlı yapmış. Diş doktoru olan babası çikolata yemesine izin vermediği için Wonka evden kaçmış. Bu yüzden aile lafından hoşlanmıyor. Filmin sonunda Charlie’nin de dediği gibi; aileler çocuklarını sevdikleri için kural koyuyorlar.

İki baba, ikisi de babası tarafından bakılmak zorunda kalan iki çocuk hikayesine tanıklık etmeye hazır mısınız?
Yönetmenliğini Bora Egemen’in yaptığı 2018 yapımı Hadi Be Oğlum’ da hiç düşünmediği bir anda yaşadığı ilişkiden otizmli bir çocuk babası olarak çıkan ve bu çocuğa kendi başına bakmak durumunda kalan Ali Kaptan’ın oğlu ve kendi babası arasındaki ilişki işleniyor.
Otizm, farklı duyusal özelliklere sahip, toplumun genelinin kullandığı iletişim yöntemlerini kulanmayan, iç dünyasını bilemediğimiz insanların durumuna verilen genel bir tanı. Çok geniş bir düzlem üzerinde kendini gösterdiği için hafiften ilerlemiş otizme; aspergerden atipik olanına kadar farklı görünümleri mevcut. Ancak hepsinin ortak özelliği karmaşık iç dünyalarının anlaşılamaması, göz teması kurmak istememeleri, nadiren kurdukları göz temasında duygunun okunamadığı donuk bir ifadenin olması.
Filmde Alihan Türkdemir canlandırdığı karakterle bu durumu çok derinden hissettiriyor bizlere. Babası Ali’nin “bana baksın istiyorum, bir kere baksın, bir kere bana baba desin…bazen içinin bomboş olduğunu düşünüyorum” sözleri otizmli bir çocuğu olan ailelerin yaşadıkları duyguyu çok güzel ifade ediyor ve tabii içinize işliyor. Filmde otizm kelimesi hiç geçmiyor. Eğer kriterleri biliyorsanız anlıyorsunuz bilmiyorsanız “vah vah, çocuk babası ile hiç konuşmuyor, adamcağız neler neler yaptı da çocuk babası ile bi konuşmadı, suratına bile bakmadı” diyorsunuz. Her iki durumda da üzülüyor, babasının çaresizliğinin yanında ondan daha güçlü olan sevgi bağını hissediyorsunuz.

Zorbalık en genel anlamda bir kişiyi psikolojik olarak zora sokacak, kendisi ile ilgili algı ve inançlarını sarsacak her türlü eylem olarak tanımlanabilir. Sadece fiziksel şiddet değil, bir kişi hakkında dedikodu üretmek, lakap takmak, görmezden gelip yok saymak, aşağılamak, hepsi zorbalık kapsamına girer.
Sanal ortamlar da zorbalar için eşsiz fırsatlar sunar. Trollemek adı verilen hakaret içeren yorum ve paylaşımlar, aşağılayıcı ifadeler kullanarak yapılan paylaşımlar da sanal zorbalık kapsamında yer alıyor. Daha da ileri gidecek olursak mavi balina oyununda olduğu gibi kişiyi istemediği eylemlere zorlamak, sanal erişimini ve hesaplarını ele geçirmek de zorbalığın en ileri boyutu denebilir.
Sanal Zorbalık filmi bu acı gerçeği çok açık bir şekilde ifade etmiş. Zorbaların hangi psikolojik yöntemlerle kişiyi ele geçirdiğini de çok güzel anlatmış. 65 dakikalık bu kısa filmi özellikle çocuğu internet ile haşır neşir olan ailelerin ve ergenlik çağındaki gençlerin izlemesini öneriyoruz. Gerilim tarzında hazırlanmış olması da konunun çarpıcı yönünün altını çizmiş. Madem internet hepimizin vazgeçilmezi, özellikle de cocuklarımızın, o zaman bilinçli hareket etmek gerek.

Hafta sonu izlenebilecek keyifli bir film. Dünyanın nadir dehalarından olabilecek bir çocuk sırf bu nadir yeteneğe sahip diye çocukluğundan uzak tutulup bir hammadde muamelesi mi görmeli? Yoksa mutluluğuna mı odaklanmalı? Peki ya çocuk ilkini tercih ediyor, kendini ders çalışmaya adıyor, arkadaşlarından uzak duruyorsa ne yapmalı? Çocuk eğitimiyle ilgili daha birçok soruyu aklınıza düşürecek bir film arayışındaysanız filmi seveceğinizi düşünüyoruz.

Mucize

Yönetmen: Stephen Chbosky

Tür: Dram/Komedi

Yayın tarihi: 2017

Süresi: 1 saat 53 dakika

Uyarlandığı eser: Mucize

Küçük Prens

Yönetmen: Mark Osborne

Tür: Dram/Fantastik

Yayın tarihi: 2015

Süresi: 1 saat 50 dakika

Uyarlandığı eser: Küçük Prens

Film müziğinin bestecisi: Hans Zimmer, Richard Harvey

İyi Bir Dinozor

Yönetmen: Peter Sohn

Tür: Dram/Fantastik

Yayın tarihi: 2015

Süresi: 1 saat 40 dakika

İMDB Puanı6.8

(ABD)

COCO

Yönetmen: Lee Unkrich, Adrian Molina

Tür: Fantastik/Gizem

Yayın tarihi: 2017

Süresi: 1 saat 49 dakika

Ülke: ABD

Auggie Pullman (Jacob Tremblay) genetik bir hastalık sonucu farkli gorunmesi nedeniyle yaklaşık 11 yasina kadar evde egitim almis ve ilk defa gercek bir okula gitmeye hazirlanmaktadir. Ancak görünüşu nedeniyle dislanmasi tum cesaretini kırmaktadir. Ailesinin onu cesaretlendirmek adina verdigi savaş ve Auggie nin pes etmeyip tum zorluklari asip guclenmesi filmin ana konusu.

Filmde Doğuştan yüzünde kalıcı ize sahip olan bir çocuğun toplum içinde yaşadığı sıkıntılı süreci açık bir şekilde dile getirmektedir. Yüzündeki izlerin sadece deride olduğunu onunda normal insan olduğunu kanıtlamaya çalışan bir çocuğun aslında verdiği en güzel mesaj “Esas güzelliğin görülen yüzde değil içinde olduğudur.

Çocuklarınızla birlikte izleyebileceğiniz,özel bir aile filmi. Yer yer ağlatan yer yer güldüren ama en çok da farkındalık yaratacak güzel bir film. Bireysel farklılıklara saygı, kendini kabul, zorbalıkla baş etmek üzerine harika bir film.

Mark Osborne tarafından uyarlanan bu harika film, otomatikleşmiş ebeveyn çocuk ilişkisi içinde tek ebeveynli yalnız bir kız çocuğunun Saint-Euxpery ve Küçük Prensle tanıştıktan sonra çocuk olmanın ne demek olduğunu öyle güzel anlatmış ki. Keza çocukluğunu kaybetmemiş bir yetişkinin bir çocuğun hayatını nasıl zenginlestirdiğini de…

Film Küçük Prens’in temalarindan yola çıkarak modern hayatın içinde kendini sadece işine odaklamış; proje çocuklar yetiştirmek gayesi ile duygudan yoksun, hedef odaklı ebeveynlere güzel bir mercek tutmuş.

Çocuğunuzla birlikte izleyebileceğiniz Disney Pixar’ın yönetmenliğindeki bu animasyon filminde animasyon küçük bir çocuk ile dinazorun arkadaşlığı konu alıyor.

Hayata yeni gözlerini açmış Arlo talihsiz bir olay sonucunda ailesini kaybeder. Şimdi bu zorlu hayatta yaşımına devam edebilmek için kendi başına mücadele vermek zorundadır. Uzun macera dolu bir yola çıkan dinozor kötülüklerle savaşırken ona yeni arkadaşı olan küçük insan yardım edecektir. Filmi izledikten sonra çocuğunuzla dinozor Ario’nun yendiği korkular ve gerçek arkadaşlığın gücü üzerine sohbet edebilirsiniz.

6 yaş üstü çocuğunuzla keyifle izleyebileceğiniz hem de çocuklarınızla konuşacak çok şey bulacağınız bir film. Filmin 6 yaş üzeri izlenmesi gerekiyor çünkü daha küçük yaş grubunun Meksika inanç sistemindeki bazı kültürel metaforları anlamlandırmaları zor olabilir. Kafaları karışabilir. Aile, aile bağları, değerler, önyargılar, amaçlar, hedefler, cesaret,… Bilgilerin güvenirliğinin, kaynağının,. araştırılması meselesi işlenmiş filmde. Yanlış bir bilgiden kaynaklanan önyargının nesiller boyu nasıl devam ettiğini  ve bunun nelere sebep olduğunu aynı şekilde doğru bilgiye ulaşıldıktan sonra yaşanan güzellikleri izleyebilirsiniz.

Coco hem kuşaklar boyu aktarımla köken aileden gelen bilgilerin doğruluğunu sorgulamayı hem de gerçekle görünenin (bilinen) aynı şey olmadığını görmemizi sağlıyor. Farklı bir kültürün gelenek ve inanç sistemi üzerine araştırma ve onları tanıma fırsatı da sunuyor. Bütün bunları geçirirken izleyiciye ailemizle ilgili anıları hatırlamanın önemine de duygusal bir dille vurgu yapıyor.

Bazen ailemizin içindeki bazı kuralları, yasakları ya da başkalarının ailelerinden farklı olan değerleri anlamakta zorluk çekeriz. Ama genellikle onları sorgulamak yerine kabul edip uygulamayı seçeriz. Kaynağını sormaya kalktığımızda da genellikle tatminkar bir cevap alamayız. Ailemiz birilerine kızdığı için ya da birilerinden nefret ettiği için biz de ederiz. Ama nedenini bilmeyiz hatta bizim büyük anne ya da babamız bile tam olarak bilmez aslında. Köken ailemizden gelen bilgiler şu anımızı; sevip sevmediklerimizi ya da ne yapıp yapmayacağımızı belirleyen önemli başvuru kaynaklarıdır. Bizim isteğimiz dışında bize aktarılan ve bir şekilde içselleştirilen bilgilerdir. Ancak bu bilgilerin güvenilirliği tartışılmalı, bilginin kaynağı araştırılmalı ve üzerine derinlemesine düşünülmelidir.

Martian Child

Yönetmen: Menno Meyjes

Tür: Uyarlama film/Melodram

Yayın tarihi: 2 Kasım 2007 (ABD)

Süresi: 1 saat 50 dakika

Yerdeki Yıldızlar

Yönetmen: Hong Chang-Pyo

Tür: Aamir Khan

Yayın tarihi: 21 Aralık 2007 (İrlanda)

(ABD)Süresi: 2 saat 44 dakika

8,4/10 IMDb

Arada Kalan

Yönetmenler: Peter Ramsey

Tür: Fantezi/Macera Filmi

Yayın tarihi: 2012

Süresi: 1 saat 37 dakika

Yapım şirketi: DreamWorks Animation

The Son of Bigfoot

Yönetmen:Jeremy Degruson

Tür: Animasyon-Komedi

Yayın tarihi: 2017

Süresi: 1saat 32dakika

12 yaş itibariyle izlenebilecek film bir yetişkinin bir çocuğu anlamaya ve yaratıcı yöntemlerle onunla bağ kurma hikayesini anlatıyor. Menno Meyjes tarafından yönetilen ve John Cusack, Amanda Peet gibi Hollywood’un ünlü oyuncularının yer aldığı 2007 yapımı filmde travmatik ve garip biri olduğunu düşündüğü bir çocukluk yaşamış, eşini 2 sene önce kaybetmiş bilim kurgu yazarı David, karton kutuda yaşamaya çalışan küçük bir erkek çocuğu evlat edinir. Hikâye de bundan sonra başlar.
Dennis ailesi tarafından terk edildiği için ağır duygusal travmalar yaşamaktadır. Başa çıkma yöntemi olarak Marslı olduğunu düşünmektedir ve okul gibi farklı sosyal ortamlarda da bir Marslı gibi davranmaktadır. Her ne kandar David zaman zaman bu durumu kabul etmekte zorlansa da bu küçük oğlanla kurduğu ilişki ile bir yandan kendi çocukluğunu da iyileştirmektedir

 

Ailelerin ve çocukların kendilerinden farklı olan kişilerin esasında ne kadar özel oldukları gerçeğini anlayabilmelerine yardımcı olabilecek çok güzel bir film. Bu filmde öğrenme güçlüğü yaşayan bir çocuğun yeteneklerinin bir öğretmeni tarafından keşfedilmesiyle hayatının nasıl farklılaştığını anlatılıyor. O zamana kadar fark edilmeyen ve öğretmenin çabasıyla gün yüzüne çıkan yeteneği herkesi mutlu edecektir.Her anne babanın, her eğitimcinin mutlaka izlemesi gereken bir film.

Her çocuğun gelişimi farklıdır. Bazı çocuklar yaşıtlarına göre daha geç okuma yazmayı öğrenebilir. Bazı çocuklar normal ya da üstün zeka seviyesine sahip olmalarına rağmen okuma, yazma ve dil becerilerinde problem yaşayabilir. Bu durum özgül öğrenme güçlüğü yada disleksi olarak adlandırılır. Bu çocuklar tembel ya da zeka problemi olan çocuklar değildir. Disleksik çocuklar doğru yönlendirme, ebeveyn ve eğitimci desteği ile başarılı olabilir. Bu çocukların özgüvenlerinin arttırılması hem akademik başarıları hem de psikososyal gelişimleri için çok önemlidir. Peki başarılı ve ünlü disleksikler olduğunu biliyor muydunuz? Örneğin Leonardo Da Vinci, Einstein, Mozart, Tom Cruise, John Lennon bunlardan bazıları.

Yazar ve çizer William Joyce’ un aynı adlı kitabından 2012 yılında uyarlanan “Rise of the Guardians” animasyonunda karanlık korkusu olan küçük bir çocuk yanına aldığı 5 arkadaşıyla hain karanlıkla mücadele ederek dünyanın (aslında kendisinin) ebedi karanlık tarafından ele geçirilmesini engellemeye çalışır. Bu 5 arkadaş Olaf(Noel Baba), tavşan(paskalya tavşanı), uyku perisi, diş perisi ve Jack Frost’tur(büyümeyen neşeli çocuk). Hristiyan Dinî’nin çocukların en sevdiği temel öğelerini kullanan film açık bir dinsel söylem içermiyor. Yine de küçük çocukların mutlaka ebeveyn rehberliğinde seyretmesi gereken filmlerden biri olduğunu söylemeden edemeyeceğiz.
Ana söylemi korkuların üstüne gitmek olan filmi 5 yaş üstü çocuklarınızla keyifle izleyebilirsiniz.

Korkuların da diğer duygular gibi hayatımızı sürdürme konusunda işlevleri vardır ve bu işlevsellik insanın yeryüzündeki varlığına kadar uzanır. Ancak biz verdiği rahatsızlık hissi nedeniyle genellikle korkulardan kaçınmaya çalışırız. Çocuklarımızın da korkmasını istemeyiz ve onların bu duyguyu yaşamaması için elimizden geleni yaparız. Oysa korku söz konusu olduğunda en işe yarar yöntemlerden biri gerçek ya da düşünsel olarak korkulan şeyi ya da durumu deneyimlemektir.

Amerikan eğitim sisteminin adaletsiz yaklaşımından, akran zorbalığına, vahşi kapitalist dünyada doğal olanın savunuculuğuna doğru uzanan, gelişip, ilerleyen bir film “Koca Ayak’ın Oğlu”.
Kısaca aktaracak olursak: Adam 12 yaşında kendi halinde bir çocuktur. Hayatının okul ve zorba çocuklar nedeniyle sıkıştığı bir dönemde bebekken kaybettiği babasına ilişkin bir not bulur. O döneme kadar okulda zor anlar yaşayan Adam’ın hayatı bir anda maceralı bir yolculuğa dönüşür. Devamını 6 yaş üstü çocuklarınızla birlikte keyifle izleyebilirsiniz. İyi seyirler.

Yapımcılığını A.Jolie’nin üstlendiği 2017 yılının en iyi animasyon oscarına aday gösterilen Breadwinner ya da Türkçe adıyla Pervane’de Afganistan’da Taliban rejimi altında yaşamını sürdüren bir kız çocuğunun öyküsü anlatılıyor. Oldukça aklı selim bir kişi olan babasının haksız yere tutuklanmasının ardından erkek kılığına girerek evin geçimini sağlamaya çalışan Pervane’nin öyküsü son derece ibretlik.
Çocuğunuzun farklı yaşamları, hayatta kalmak için verilen mücadeleleri görüp, kültürlerarası bir bakış açısı kazanmasını istiyorsanız bu filmi 9 yaş üstü çocuğunuzla izleyebilirsiniz. Lütfen birlikte izleyin. Ebeveyn rehberliği gerekli bir film. Duygusal olarak çok etkileneceğini düşünüyorsanız biraz erteleyebilirsiniz.
Filmin biraz Batılı oryantalist bakışaçısına sahip olduğunu ve bir takım basma kalıp öğeleri kullandığını da dip not olarak eklemekte yarar görüyoruz.

Çocukluk

Yönetmen: Nora Twomey

Tür: Dram/Savaş Filmi

Yayın tarihi: 2017

Süresi: 1 saat 34 dakika

Adaylıklar: En İyi Animasyon Filmi Oscar’ı

Kutup Macerası

Yönetmen:Frank Marshall

Tür: Drama/Macera Filmi

Yayın tarihi: 2006

Süresi: 2 saat

Arada Kalan

Yönetmenler: Scott McGehee, David Siegel

Tür: Dram/Romantik

Yayın tarihi: 2012

Süresi: 1 saat 39 dakika

Uyarlandığı eser: What Maisie Knew

POLLYANNA

Yönetmen: David Swift

Tür: Dram, Aile

Yayın tarihi: 1960

Süresi: 2 saat 14 dakika

Oyuncular: Hayley Mills, Jane Wyman

Kramer Kramer'e Karşı

Yönetmen: Robert Benton

Tür: Dram/Mahkeme Draması

Yayın tarihi: 1979

Süresi: 1 saat 45 dakika

Ödüller: En İyi Film Oscar’ı

Ters Yüz

Yönetmen: Pete Docter

Tür: Fantastik/Komedi-drama

Yayın tarihi: 19 Haziran 2015

Süresi: 1 saat 42 dakika

Altın Küre Ödülleri’nde En İyi

Animasyon Film ödülünü aldı.

Çocukluk

Yönetmen: Richard Linklater

Tür: Dram/Büyüme Kurgusu

Yayın tarihi: 2014

Süresi: 2 saat 46 dakika

Ödüller: BAFTA En İyi Film Ödülü,

Adaylıklar: En İyi Film Oscar’ı

Ratatuy

Yönetmen: Brad Bird

Tür: Dram/Fantastik

Yayın tarihi: 2007

Süresi: 1 saat 51 dakika

En İyi Animasyon Filmi Oscar’ı,