F.Yağmur Çelik

Uzman Klinik Psikolog

Çocuk Ergen Terapisti-Eğitimci-Pedagog-Yazar

          F.Yağmur Çelik lisans eğitimini Yeditepe Üniversitesinde tamamladıktan sonra, Işık Üniversitesinde Klinik Psikoloji (çocuk ergen alt dalı)  yüksek lisans programında uzmanlığını “9-12 Yaş Grubu Çocukların Çizdikleri Resimlerle Depresyon, Kaygı Ve Özsaygı Değişkenleri Arasındaki İlişkilerin İncelenmesi” başlıklı tez çalışmasıyla tamamladı. 4 yaş ve sonrası çocuklarla, çocuk çizimlerinin değerlendirilmesi alanında çalışmalar yapmış, çocuk çizimleri incelemelerine ek olarak çeşitli sanat terapisi alanlarını çalışmalarına dâhil etmiştir

          Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları hastanesinde; psikoz kliniğinde, duygu durum bozuklukları kliniğinde ve çocuk psikiyatri kliniğinde 1 yıl süreyle stajyer psikolog olarak görev almıştır. Balıklı Rum Hastanesinde Prof. Dr. Ayten Erdoğan’ın çocuk psikiyatri biriminde görev almış, çeşitli anaokulları, ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarında çalışmalarına devam etmiştir. Eş zamanlı olarak özel psikolojik danışmanlık merkezlerinde danışanlarını görmeye devam etmekte, mezuniyetinden bu yana alanda aktif olarak çocuk/ergenlerle çalışmaktadır.

          Çocuklar ve ergenlerle Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu, Davranış Bozuklukları, Obsesif Kompulsif Bozukluk, Duygudurum Bozuklukları, Kaygı Bozukluğu, Okul Fobisi, Sosyal Fobi, Çocuklarda Uyku Bozuklukları, Tırnak Yeme, Kardeş Kıskançlığı, Boşanma Süreci; öğrencilerle, sınav kaygısı, motivasyon, hedef belirleme, meslek seçimi, stresle başa çıkma, ilişkiler ve iletişim alanlarında çalışmaktadır. Çocuk ve ergenlerle objektif ve projektif test eğitimlerini tamamlayarak uygulama ve yorumlama yetkinliğini kazanmıştır. Ayrıca Rorschach Cat, Tat testlerinin uygulama yetkinliğine hakimdir.  Branşıyla ilgili güncel bilimsel gelişmeleri takip ederek çalışmalarını sürdürmektedir.

           Kariyerinin ilk yıllarından itibaren çocuklarla çalışan Çelik, çocuk ve ergenlerle ilgili çeşitli gönüllü çalışmalarda bulundu. Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı, Hayata Renk Ver Derneği ve Türk Psikologlar Derneği gibi çeşitli sivil toplum kuruluşlarında gönüllü olarak görevler aldı. Çelik aktif olarak Psikoloji & Eğitim Danışmanlık merkezlerinde danışan takibi yapmakta eş zamanlı olarak özel anaokullarında çocuk ve ailelere psikolojik destek vererek ayrıca test uygulamaları yapmaktadır. Çalıştığı kurumlar bünyesinde ve çeşitli okullarda eğitim ve seminerler düzenlemektedir. Çocuk resimlerinin analizi ve çocuğun ruh sağlığının  çizimlerine yansımasını içeren kapsamlı bir kitap yazma aşamasındadır.

 • Klinik Ölçme ve Değerlendirme Yetkinliği:

   

  Bender Gestalt Görsel Motor Algılama Testi

  Beier Cümle Tamamlama Testi

  Goodenough Harris Testi

  Wisc-r Zekâ Testi

  Denver 2: Gelişimsel Tarama Testi

  Lousia Duss Psikanalitik Hikâyeler Testi

  Metropolitan Okul Olgunluğu Testi

  Agte: Ankara Gelişim Tarama Envanteri

  Bir Aile Çiz, Bir İnsan Çiz ve diğer Çizim Testleri

Tamamladığı Eğitimler:

 

 • Çocuklarla Bilişsel Davranışçı Terapi Eğitimi, anlam Danışmanlık,  Prof Serap Özer.
 • Oyun Terapisinde dışavurumcu Sanatlar, Kum Tepsisi, Kukla Terapisi, Sanat Terapisi,Simge Psikoloji Dr. Linda Homeyer, Marshall Lyles
 • Okul ve Örenme Sorunlarını Tanıma ve Müdahale Programı Geliştirebilme- Arkabahçe
 • Deneyimsel Oyun Terapisi Eğitimi
 • Aile Danışmanlığı Eğitimi
 • Yaratıcı Drama Eğitmenliği
 • Rorschach, Tat, Cat Eğitimi, Projektif Testler Derneği, Neslihan Zabcı
 • WISC-R Zeka Testi Eğitimi
 • Çocuk ve Ergenlerle Sanat Terapisi 1. Ve 2. Modul
 • Denver 2 Uygulayıcı Sertifikası, Türk Psikologlar Derneği ve Gelişimsel Çocuk Nörolojisi Derneği
 • Başak Demiriz, Bilişsel Davranışçı Terapinin Çocuk ve Ergenlerin Davranış Problemlerinde Uygulanması
 • Projektif Testler Derneği, Çocuk Çizimleri Eğitimi
 • Çocuk Değerlendirme Testleri  Eğitimi

Üye Olduğu Dernekler:

 

Türk Psikologlar Derneği

Oyun Terapisi Derneği

Sanat Psikoterapileri Derneği

Hayata Renk Ver Derneği

Çift Aile Terapileri Derneği

Gönüllü Üyeliği Olan Kuruluşlar;

 

Tohum Otizm Vakfı

Anne Çocuk Eğitim

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı

Kanserli Çocuklara Umut Vakfı