Psikoterapi ruh sağlığına ilişkin sorunların, bir profesyonel ile konuşulması yoluyla çözümlenmesi için  verilen genel bir addır. Psikoterapi sırasında, kişi ruhsal durumunu, duyguları, düşünce ve davranışlarını fark etme fırsatı bulur. Psikoterapi sayesinde bir bakıma yaşamınızı nasıl kontrol edebileceğinizi ve değişen koşullarla sağlıklı yollarla nasıl baş edebileceğinizi öğrenirsiniz. Psikoterapi kendinizi daha iyi tanıdığınız, zihinsel ve duygusal olarak güçlendiğiniz, kişilerarası ilişkilerinizi geliştirdiğiniz içsel bir yolculuktur.

Psikolog ve psikiyatristler ilk olarak aldıkları eğitim alanında farklılaşırlar. Psikiyatristler tıp fakültesinden mezun olduktan sonra uzmanlıklarını psikiyatri alanında tamamladıklarında bu ünvanı alırlar. Psikologlar ise üniversitelerin psikoloji bölümünden 4yıllık psikoloji eğitimi alarak psikolog ünvanına sahip olurlar. Psikiyatristler ilaç yazabilirken psikologlar konuşma ve çeşitli terapi yöntemleriyle terapiye devam ederler. Psikolog ve psikiyatristler ruh sağlığı alanında birbirini tamamlayıcı ve destekleyici olarak çalışmalarını sürdürmekedir.

Psikolojik danışmanlık hizmetlerinde gizlilik ilkesi esastır. Danışanın kendisine  zarar vermeyecek hiçbir bilgi bir başkasıyla paylaşılmaz, tüm bilgiler gizli tutulur. Özel durumlarda eğer bir bilginin paylaşılması gerekiyorsa mutlaka danışanın kendisinden izin alınarak bilgiler paylaşılır. Danışanın kendi izni olmadan herhangi bir kurum veya kendi okuluna bilgi verilmez, akademik kayıtlara geçmez.

Çocuk terapisi yetişkinlere benzer bir şekilde sorunlarıyla kolay baş edemeyen çocukların duygu, düşünce ve davranışlarında değişim yaratmaya yönelik bazı teknikleri içerir. Çocuk psikoterapisinde çocuğun ve ergeni rahatsız eden belirtileri azaltan, sorunla ilgili yeni bakış açıları geliştiren, çocuğun ve ergenin kaliteli bir hayat sürmesine yardımcı olan bir süreçtir. Çocuk ve ergenlere danışmanlık hizmeti verilirken aynı zamanda belli aralıklarla ebeveynlerle de görüşmeler yapılarak zaman zaman onlara da çocuk ve ergenlerle ilgili danışmanlık yapılır.

                Çocuğun yaşadığı duygusal ve davranışsal sorunların üstesinden gelebilmesi için danışma sürecine tüm ailenin katılımı önemlidir. Çocuğun yaşadığı sorun sadece onun sorunu değildir,tüm ailenin sorunudur ve aileden bağımsız olarak çözülmesi düşünülemez. Bu nedenle ilk görüşmenin tüm aile ile birlikte yapılması önemlidir.   İlk görüşmede ailenin ve çocuğun problemi tanımlaması konuşulurken çocuğun bebekliğinden bu ana kadar bir yolculuk yapılır. Daha sonra gerçekleştirilecek seanslar çocuğu ve sorunu derinlemesine anlamayı ve terapistle çocuk arasında güvenli ilişki kurmayı hedeflemektedir. Ardından süreçle ilgili değerlendirme aile ile paylaşılmaktadır.   Terapi sonunda çocuğun iç dünyasındaki çatışmaların anlaşılarak problemlerinin çözülmesi, baş etme kapasitesinin güçlendirilmesi, özgüveninin arttırılması, iletişim becerilerinin güçlendirilmesi, kendisiyle ilgili olumlu duygulara sahip olması amaçlanmaktadır. Terapinin ne kadar süreceği ailenin terapiye desteği ve çocukla olan terapötik ilişkiye bağlı olarak değişir.

Oyun terapisi çocukların uyumlu ve mutlu olarak yaşamalarını hedefleyen gelişimsel bir terapi şeklidir. Çocukların oyunu ve oyuncakları kullanarak kendilerini ifade etme gereksinimlerine odaklanan özel bir süreçtir. Oyun, çocuklara deneyimlerini ve duygularını ifade etme fırsatı sunduğundan iyileştirici bir özelliği vardır. Çocuklar, oyunlarında davranışlarını etkileyen kızgınlık, üzüntü, korku, ya da hayal kırıklığı gibi duyguları terapistin sağladığı güvenli bir ortamda yeniden canlandırabilirler.

                Oyun terapi odasında çocuğa hayatının diğer alanlarında karşılaştığından daha fazla özgürlük sağlanır. Terapi seansı boyunca çocuğun her düşünce ne duygusu ve nerdeyse her davranışı kabul görür. Çocuk kabul gördüğünü, kendini açabilecek ve sorunları ve korkuları üzerinde çalışabilecek kadar güvenli bir ortamda olduğunu hissetsin diye terapi odasında özgürlük gereklidir. Oyun terapisi ortamında sınır konulan davranışlar, çocuğa, terapiste ya da oyun terapi malzemelerine zarar verebilecek davranışlardır. Çocuk bulunduğu ortamda kendini güvende hissedebilsin diye sınırlar gereklidir. Sınır koyma ve uygun seçenekler sağlama çocuğun kendini kontrolü öğrenmesine ve kendine saygısının artmasına yardımcı olur.

                Bu süreçte, çocuklara duygusal sorunlarını ifade edebilmeleri için değişik çeşitte birçok oyuncak sunulur. Çocukların kendilerini sanat, drama ve fantazi içeren oyunlar yoluyla ifade edebilmeleri için fırsat yaratılır. Oyun ve oyuncaklar kullanılarak çocuklar ile iletişim kurmaya, sorunları çözmelerine ve olumsuz davranışlarını değiştirmelerine yardımcı olunur.

Çocuk için psikoloğa gitmenin illa ki bir nedeni olmak zorunda değil, yani sadece çocuğunuz bir problem yaşadığında psikoloğa gelmek zorunda değilsiniz. Bebeklikten itibaren ebeveynler olarak bir uzmandan destek alarak çocuğunuzu sağlıklı bir şekilde büyütebilirsiniz. Çocuğunuzun sağlıklı ve mutlu büyütmek için psikoloğa gitmek bir çocuk doktoruna gitmek kadar normal ve gereklidir.

 • Çocuğunuz yaşına göre öğrenmekte güçlük çekiyorsa, 
  – Çocuğun gelişim alanlarından birinde gecikme varsa, örneğin yaşıtlarına göre hala konuşmaya başlamadıysa, hala yürüyemiyorsa..
  – Arkadaşlarıyla uyum problemi yaşıyorsa, büyük çocuklarla oynamayı tercih ediyorsa,
  – Alt ıslatma problemleri başladıysa
  – Okulda ve evde aşırı aktifse ve dikkatini toplamakta zorlanıyorsa,
  – Dürtülerini, isteklerini kontrol etmekte zorlanıyorsa,
  – Çok fazla inatçı ve dediklerini ağlayarak yaptırıyorsa,
  – Tutturmalar ve takıntılar hayatını etkileyecek boyut aldıysa,
  – Uyku sorunları yaşıyorsa,
  – Konuşma gecikmesi yaşıyorsa,
  – Algılamada ve komutları anlamada sorun yaşıyorsa,
  – Sürekli aynı oyuncakla tuhaf şekilde oynuyorsa,
  – Göz kontağı kurmuyorsa,
  – Anne ve babayla uyuyorsa,
  – Öz bakım ihtiyaçlarını kendisi yapamıyorsa,
  – Kaygıları çok yüksekse,
  – Okula gitmek istemiyorsa,
  – Yalan söylüyorsa,
  – Tırnaklarını yiyorsa,
  – Mastürbasyon yapıyorsa,
  – Okul başarısında ani düşme olduysa,
  – Dikkatini bir şeye toplamakta zorlanıyorsa,
  – Dalıp gitmeler artıysa,
  – Her şeye hayır diyor ve karşı çıkıyorsa,
  – Çeşitli tikler geliştirdiyse,

Çocuğunuzu anne karnından itibaren bilinçli bir şekilde büyütebilmek ve sağlıklı ruh sağlığını sağlayabilmek için psikoloğa başvurabilirsiniz:

 • Uzman çocuk psikoloğundan hamilelik sürecinde bebeğin aileye gelişi, bebeğin karşılanması hamilelik sürecinde annenin bebeğe yaklaşımı, kardeşinin bebeği kabullenme sürecini destek olacak tavsiyeler almak ve bebeğin gelişimi hakkında tavsiyeler almak için psikoloğa başvurulabilir.
 • Doğumdan sonra bebeğin gelişimi ve ruh sağlığı, oyuncakların seçimi, ailenin bebeğe yaklaşımı hakkında bilgi almak için psikoloğa
 • Bebeklik döneminde çocukların gelişimini takip edebilmek, gelişimini destekleyecek oyun ve oyuncak seçiminde destek almak için psikoloğa gidilebilir.

Çocuğunuzun hayatındaki önemli değişikliklerde, onun ruh sağlığı için psikoloğa başvurabilirsiniz:

 • Ebeveynlerin boşanması
 • Aileye yeni bir kardeşin gelişi
 • Kreşe ve anaokuluna başlangıç
 • Ebeveynlerin çocuktan ilk defa uzak kalacak olması
 • İlkokula başlangıç
 • Eşler arası problemlerin çocuğu etkilemesi

Çocuğunuzda davranış değişiklikleri varsa, bu davranışların nedenlerini anlayabilmek için psikoloğa başvurabilirsiniz:

 • Korkuları ve kaygıları arttıysa,
 • Uyku ve beslenme düzensizlikleri yaşıyorsa
 • Tavırlarında ani değişiklik görülüyorsa
 • Çok fazla suçluluk duygusu yaşıyorsa
 • Alt ıslatma problemleri başladıysa
 • Tavırlarında ani değişiklikler görülüyorsa
 • Kimseyle bir şey paylaşmak istemiyorsa
 • Gereksiz tutturmalar ve takıntılar başladıysa,
 • Okuldan öğretmeninden, bakıcınızdan ya da bir arkadaşından gelen uyarılar artıysa,