Çocuklarda Fissür Örtücü İşlemi Nedir?

Çocuklarda Fissür Örtücü İşlemi Nedir?

Süt ve daimi azı dişlerin çiğneyici yüzeylerinde girinti ve oluklara fissür adı verilmektedir. Bu bölgeler hem arka grup dişler olması ile hem de temizlenmesi zor ve yiyecek birikimi yüksek alanlar olmasından dolayı çürüğe en elverişli diş bölgeleri olma özelliği ile öne çıkmaktadır. Fissür adı verilen bu girinti ve olukların jel gibi bir materyal yardımı ile doldurulup özel ışıkla sertleştirilmesi işlemi olmaktadır. Bir çeşit dolgu çeşidi olan fissür örtücü koruyucu tedavi olarak öne çıkmaktadır. Özellikle çocuklarda süt dişlerinin korunması ve sağlıklı kalıcı dişlerin oluşması için Kartal diş doktoru tarafından fissür örtücü işlemi yapılmaktadır.

Fissür Örtücü İşlemi Kimlere Uygulanır?

3 yaşından itibaren bütün süt dişlerinin sürmüş olduğu yaşlara uygulanabilmeye fırsat sunmaktadır. Süt azı dişleriniz daimi küçük ve büyük azı dişlerine uygulanmaktadır. Fissür örtücüler zaman içinde çiğneme basınçları altında kırılmaya uğrayabilir ve bir miktarı düşebilme ihtimali mevcut olmaktadır. Bu durumda tekrardan yenilemek oldukça fazla önem teşkil etmektedir. Fissür örtücü işlemi Kartal diş doktoru aracılığı ile başarılı şekilde yapılmakta olup sonrasında bakımı ve tedavisi düzenli periyotlar ile takip edilmesi mümkün olmaktadır.

Fissür Örtücü Kalıcı Mıdır?

Süt dişlerine yapılan fissür örtücü işlemi dişler düşene kadar kalıcı olma da fayda sağlamaktadır. Daimi dişlere yapılan uygulamalar olan fissür örtücülerin aşınmalar ya da minik kırılmalar dışında süresiz kullanım avantajı mevcut olmaktadır. Düzenli kontroller yapılması halinde aşınma, kırık ya da düşmeler Kartal diş doktoru tarafından düzeltilmekte ya da yenilenmektedir.

Ağrılı Bir İşlem Midir?

Ağrı, acı gibi çocuk hiçbir şey hissetmez ve bununla birlikte çoğu zaman dişlerde mekanik aşındırma bile yapılmadığından dolayı oldukça kolay bir tedavi olma özelliği ile öne çıkmaktadır. İşlem süresi oldukça kısa olmakta ve küçük yaştaki çocuklara dahi çok rahatlıkla uygulanabilme imkanı sunulmaktadır. Fissür örtücü işlemi halk arasında bilinenin aksine oldukça uygun fiyatlı bir işlem olmakta ve bu işlem çocuklarda ki ağız ve diş sağlığını korumak için oldukça fazla önem teşkil etmektedir. Ayrıca tüm çocuklarda uygulanması gereken bir koruyucu tedavi olan fissür örtücü çürüklerin önlenmesi için oldukça fazla önem teşkil etmektedir.

sponsor reklam

Benzer Yazılar

Psikolojik Danışmanlık Hizmetlerinde Yeni Nesil Çözüm: Online Terapi Hizmetleri

Psikolojik Danışmanlık Hizmetlerinde Yeni Nesil Çözüm: Online Terapi Hizmetleri

Elektronik Sigara Alacaklara Öneriler

Elektronik Sigara Alacaklara Öneriler

Bişektomi Hakkında Tüm Merak Edilenler

Bişektomi Hakkında Tüm Merak Edilenler

Özel Spa Masaj Sistemleri

Özel Spa Masaj Sistemleri

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir