Pırlanta Taşlı Alyans Modelleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Pırlanta Taşlı Alyans Modelleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Pırlanta, elmas ve diğer değerli taşlara çok yüzeyli şekiller verilerek oluşturulan kesim biçiminin adıdır. Bu kesim biçimi özelliği sayesinde ışığın kırılmasına yol açarak elmasın olduğundan daha parlak görünmesini sağlar. Aynı boyuttaki 2 elması farklı derinlik ve şekillerde keserek birbirinden farklı boyutlarda görünmelerini sağlayabiliriz. Elması keserek pırlanta şeklini vermek sanıldığı kadar kolay bir iş değildir. Elmas doğadaki en sert madde olduğundan kesmek için yine bir elmas kullanmak gerekir. Kesim sonrası dışarıdan bakıldığında tüm pırlantalar aynıymış gibi görünür. Ama her bir pırlanta değer açısından bir diğerinden farklıdır. Kesim şekli bu değerin üzerinde belirleyici olurken farkı yaratan tek unsur değildir. Renk, ağırlık, berraklık gibi faktörler de pırlantanın kalitesini dolayısıyla değerini etkileyen unsurlardır. Renk tonu kayboldukça pırlantanın değeri artar. Renksiz pırlantalara doğada az rastlanılır. Ağırlık ise karat la ifade edilir. 1 karat 200 miligram gelir. Ağırlığı fazla olan pırlantalar insanlara daha gösterişli gelir. Ve bu pırlantalara daha fazla değer biçilir. Berraklık ise pırlantanın lekeleri az olan halini ifade eder. Buradaki lekelerden kasıt karbon lekeleridir. Elmasın ana maddesi olan karbon doğal olarak pırlantanın üzerinde yer yer çizgi, yer yer bulut yer yer ise gölgeli izler bırakır. Bu karbon lekeleri ne kadar azsa pırlantanın değeri o kadar artar. Bunlardan kısaca bahsettikten sonra biraz da pırlanta şeklinin kullanım alanına bir göz atalım.

Pırlanta tek taş yüzüklerde, kolyelerde bilekliklerde, küpelerde yaygın olarak kullanılır. Pırlanta ışıltısıyla kadınları cezbeder. Sadelik, asalet ve aynı zamanda gösterişi bünyesinde bulundurabilen nadir takılardandır pırlantalar. Özel günlerin vazgeçilmez hediyeleri olmuşlardır. Pırlantanın süslediği takılardan biri olan alyans diğerlerinden bir yönüyle ayrılır. Küpeler, kolyeler bir süre takılıp kullanımı bırakılsa da alyans yüzükler ömür boyu takılır. Çünkü alyans eşlerin arasındaki aşkı, mutluluğu ve bu aşkın sonsuzluğunu simgeler. Genelde sol ele takılır. Sol ele takılmasının nedeni eskiden beri var olan bir inanıştır. Bu inanışa göre sol elin dördüncü parmağından aşk damarı adı verilen bir damar geçer ve bu damar kalbe ulaşır. Eskiden daha sade çoğu zaman düz altından olanları tercih edilirken şimdilerde taşlı olanları tercih edilir olmuştur. Seçim yaparken genelde görünüşe önem verilse de uzun süreli kullanılacağından rahatlığı mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Parmağınızı sıkan bir yüzük kan dolaşımınızı ve cildinizin hava almasını etkileyecektir. Gereğinden fazla geniş bir yüzük de parmağınızdan çıkarak kaybolabilir. Bu yüzden ölçü alımı özenle yapılmalıdır. Seçiminizi yaparken aceleci davranıp bu işi oldubittiye getirmemenizde de yarar var. Her an sizin ve eşinizin parmağında olacak bu yüzüklerin kötü olmasını istemezsiniz. Sonrasında pişman olmamak için alışveriş aşamasında bu konuya ayrıca önem gösterilmelidir. Seçtiğiniz yüzük tarzınızı ve karakterinizi de yansıtır. Sadelikten yana olanlar daha çok düz ya da küçük pırlanta taşlı yüzükleri seçerken gösterişten yana olanlar büyük taşlı, parlak, göz alıcı yüzükleri seçerler.

Pırlanta yüzükler küçük ama anlamlı takılardır. Bize hayatımızın en özel varlığını hatırlatırlar. Dışarıdan bakanlar için ise evli olunduğunu belli eden bir işarettir yüzükler. Kullanılan değerli taşı, üzerine uygulanan kesim şekli gibi maddi değerlerinin yanı sıra aşk, bağlılık, sadakat, sonsuzluk gibi manevi değerleri de simgeleyen yüzüklerimizi özenle kullanmalıyız. Çizik, darbe ve aşınmasını sağlayacak şeylere karşı elimizden geldiğince korumalıyız. Bakım ve temizliğini yaparak her zaman ışıl ışıl görünmesini sağlamalıyız. Böylece yüzüğümüze verdiğimiz değerle bir nevi eşimize verdiğimiz değeri yansıtmış oluruz.Daha detaylı bilgi almak isterseniz kaliteli pırlantanın adresi thales pırlanta , ücretsiz olarak size danışmanlık hizmeti verir.

sponsor reklam

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir