Bitcoin’le Benzerlik Gösteren En Popüler Kripto Paralar

Bitcoin’le Benzerlik Gösteren En Popüler Kripto Paralar

Bitcoin, kripto para ekosisteminin öncüsü olarak kabul ediliyor. Bununla birlikte, 2009 yılında piyasaya çıkan BTC, o döneme göre gelişmiş bir blokzinciri yapısı sunsa da bugün ihtiyaçlara hitap edemiyor. Bitcoin, bir değer saklama aracı olarak ilgi görürken, Bitcoin’i elektronik nakit transferi ya da ödeme amacı ile kullananların sayısı çok fazla değil. Bunun nedeni, Bitcoin ağının yavaş olmasının yanı sıra, ödemelerde yüksek komisyon gibi sorunların, ihtiyaçlara hitap etmemesi. Bu durum, Bitcoin ile benzer özellikler gösteren Bitcoin alternatifi projelerin doğmasına neden oldu. Bitcoin çatalı olarak da ifade edilebilecek bu projeler, BTC ile aynı kod yapısına dayanmasının yanı sıra, farklı özellikler içeriyor. BTC ile benzer coin’ler içinde en çok öne çıkanlar Bitgesell, Bitcoin SV ve Bitcoin Cash. Peki bu coin’ler hangi özelliklere sahip?

Bitgesell

Bitgesell, Bitcoin ağı ile aynı teknik özellikleri içermesine karşın, en yeni ve en heyecan verici proje olarak öne çıkıyor. BGL simgesi ile işlem gören Bitgesell, 2020 yılında Emma Wu tarafından geliştirildi. BTC gibi 21 milyon maksimum arza sahip olan Bitgesell, bir BTC çatalı konumunda. Bununla birlikte Bitgesell BTC’ye göre çok ciddi farklar içeriyor. Bu farklardan ötürü Bitgesell, bazıları için Bitcoin’in geleceği olarak nitelendiriliyor.

Kripto paranın en önemli avantajı, yarılanma süresinin Bitcoin’e göre çok kısa olması. Bitcoin’de halving yani yarılanma süreci 4  yılda bir yaşanıyor. Her yarılanma blok ödüllerini yarıya düşürdüğü için BTC değerini pozitif anlamda etkilerken, 4 yıllık süre oldukça uzun. Nitekim, son Bitcoin’in üretilmesi 2140 yılını bulacak. Bitgesell ağında ise yarılanmalar her yıl gerçekleşiyor. Bu da, BGL’nin arzının çok daha hızlı olacağını, üretim zorluğunun ise artacağını gösteriyor. Bitcoin’in her yıl yarılanma gerçekleşen bir çatalı olması nedeniyle, Bitgesell 2054 yılında bir dijital altın konumunda olabilir.

Kripto paranın diğer bir avantajı da Bitcoin’e göre çok daha hafif bir ağ olması. Bitcoin blok boyutu 4 MB olurken, Bitgesell blok boyutu 0.4 MB. Aradaki 10 katlık fark, BGL ile yapılan işlemlerin 10 kat daha hızlı olduğunu gösteriyor. Bu gibi teknik avantajları ile BGL, Bitcoin ile benzerlik gösteren en popüler projeler içinde ilk sıralarda.

Bitcoin SV

Bitcoin’in diğer bir çatalı olan Bitcoin SV, amacı Bitcoin ağının orijinal ilkelerine sadık kalmak olan bir coin’dir. Bitcoin SV’deki SV’nin açılımı, Satoshi’nin vizyonu anlamına gelir. Bitcoin SV, borsalarda BSV ile işlem görmektedir. Bitcoin ağına göre BSV’nin tercih edilmesinin nedenleri arasında, madenciler için BSV’nin kendince avantajlar sunması yer alıyor. 2018 yılında tanıtılan BSV, yapı olarak Bitcoin Cash ile ciddi benzerlik göstermektedir. Lansman döneminde ciddi ilgi gören BSV, kısa süre içinde piyasa değeri en yüksek kripto paralar içine girmeyi başardı.

Bitcoin Cash

Bitcoin blokzincirinde, 2017 yılındaki çatallanmada oluşturulmuş diğer bir coin de Bitcoin cash oldu. Bitcoin Cash, borsalarda BCH simgesi ile işlem gördü. Bitcoin Cash’in çıkarılmasının nedeni, coin transferlerindeki birtakım zorlukların aşılmasıydı. İşlemlerde belli bir limit kısıtlamasının getirilmesi, BCH ağının daha hızlı olması için düşünülmüş yenilikler arasındaydı. Bitcoin sisteminin geliştirilmesi için çıkan bir çatal olsa da, Bitcoin Cash ilk dönemlerinde popüler olmuş ancak ilerleyen dönemlerde popülerliğini yitirmiştir.

Bitcoin Cash, Bitcoin SV orijinal BTC çatalları olsa da, istenen yeniliği ve teknolojiyi sunmayı başaramadı. Bitgesell ise önemli teknik yenilikler sunması ile en popüler Bitcoin alternatifleri içinde yer almayı başardı. Bu nedenle birçok yatırımcı, uzun vade sepetinde Bitgesell tercih ediyor.

Daha detaylı bilgi için aşağıdaki ilgili bağlantıları ziyaret edebilirsiniz.

http://bitgesell.de/en/
https://bitcointalk.org/index.php
https://coinmarketcap.com/tr/currencies/bitgesell/

sponsor reklam

Benzer Yazılar

İstanbul Evden Eve Nakliyat Firması

İstanbul Evden Eve Nakliyat Firması

Kaliteli Kuyumcu Malzemeleri Üretimi ve Dağıtımı

Kaliteli Kuyumcu Malzemeleri Üretimi ve Dağıtımı

Çiçek Renklerinin Anlamları Nelerdir?

Çiçek Renklerinin Anlamları Nelerdir?

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir