Bişektomi Hakkında Tüm Merak Edilenler

Bişektomi Hakkında Tüm Merak Edilenler

İçindekiler

Op. Dr. Elif Seda Keskin; Bişektomi estetik cerrahinin en yüz güldürücü , kalıcı ve pratik uygulamalarından biridir. Yüzü gerçekten küçük bir dokunuşla çok güzelleştirebilen ufak bir müdahaledir.

Eskiden sadece Hollywood yıldızlarında gördüğümüz ancak pekte aşina olmadığımız bişektomi operasyonu artık Türkiye de neredeyse tüm starların yaptırdığı , toplumun da çoğunun farkında olduğu pratik bir uygulamadır.Oldukça pratik , kısa süreli ve ağrısız bir müdahale olmasına rağmen , uzun vadede çok iyi ve çarpıcı sonuçlar elde edilen yüz güldürücü fark yaratan bir uygulamadır.

Bişektomi (Bichectomy), Hollywood Estetiği Nedir?

Yanak içerisinden yaklaşık 1 cm e yakın küçük bir kesiyle yanak yağlarının alınmasıdır. Bichat yağ dokusu adı verilen bu dokunun yanaktan uzaklaştırılmasıyla yanakta hafif çöküntü oluşturulur. Böylece jawline (çene hattı) ve malar (elmacık ) kemikler birbirinden ayrılmış olur.

Jawline hattı ve elmacık kemiklerinde belirginleşme , sınırların daha keskin ve dolgun hale gelmesi , yüz hatlarını daha tanımlı hale getirir.Bu da erkeklerde arzu edilen keskin hatları yakalarken ; bayanlarda yine arzu edilen ters v hattını oluşturur.Daha zayıf ve definasyonu kuvvetli bir yüz elde etmek amaçlı yapılan uygulamalardan başta gelenlerdendir.

Bişektomi ( yanak ve yüz inceltme ) kimler için uygundur?

Bışektomi 18 yaşını doldurmuş ; yüz gelişimini tamamlamış ; ters V bir yüz şekline ve daha belirgin çene hatları ve daha belirgin elmacık kemiklerine sahip olmak isteyen kişiler için tercih edilebilir.

Bişektomi ameliyatı nasıl yapılır?

Ağız içerisinden küçük bir kesi açılır.İçeride hiçbir yer kesilmeden sadece diseksiyon ile bichat yağ pad ine ulaşılır.Bichat a ulaşıldığında genellikle ; yağ dokunun fazlası kendini dışarı atar.Kişinin beklentisine göre bichat ın hepsi de alınabilir , sadece fazlası da çıkarılabilir.Bu şekilde tahmini yüz şekli de ön görülebilir.

Bişektomi Ameliyatı Öncesi

Her müdahale gibi bişektomi öncesinde de kan sulandırıcı bir ilaç kullanılıyorsa mutlaka hekim kontrolünde bırakılması önerilir.Ayrıca gıda takviyeleri ve bitki çaylarına da 3 gün öncesinde ara verilmelidir.Müdahaleye eğer lokal anesteziyle yapılacaksa tok karnına ; genel anesteziyle yapılacaksa aç karnına gelinmesi önerilir.

Bişektomi ameliyatı sonrasında nelere dikkat edilmelidir?

Operasyon sonrasında kısa süreli buz uygulaması önerilir.Anestezi çeşidine göre 2-4 saat sonra yeme içmeye başlanabilir.Genellikle 3 gün süreyle sıvı ve püre kıvamı yiyecekler önerilir.Lokal anestezi ile müdahale yapıldı ise günlük hayata hemen dönülebilir.Eğer genel anestezi tercih edildiyse 4-6 saat sonra taburculuk planlanabilir.Çok nadiren müdahale sonrası ödem görülebilir.5 gün ila 1 hafta içerisinde buz uygulaması ile ödem geriler.

Bişektominin avantajları nelerdir?

Müdahalenin son derece kısa sürede yapılabilmesi , lokal anestezi ile uygulanabilmesi , kısa süre içinde belirgin sonuçlar elde edilebilmesi , müdahale sonrası iyileşme sürecinin son derece kısa olması bişektominin kişiye sağladığı avantajlardandır.

Ayrıca bichat yağ dokusu alınan hastalarda orta yüzde sarkma daha geç oluşurken , ilerleyen yaşlarda çene kontürünü bozan buldog görüntüsü olarakta adlandılan yaşlanma belirtilerinin de proflaktik olarak önüne geçilmiş olur.

Bişektomi yanak estetiği ameliyatı sonuçları ve başarı oranı ?

Yüz güldürücüdür ve genel memnuniyet seviyesi oldukça yüksektir.Yüz şekli 3. haftada oturmaya başlarken 6. ay ile 1. yıl arasında tam olarak belirginleşir.

Yanak estetiği ameliyatının dezavantajları nelerdir?

Bişektomi kısa süreli ve pratik bir operasyondur.Ancak her invaziv girişim gibi bişektominin de riskleri bulunmaktadır.Parotis bezi yaralanması yada buccal sinir hasarı bunlardan bazılarıdır.Bu yüzden bişektomi operasyonu olmaya karar verdiyseniz müdahalenizi yapacak kişinin deneyimli bir cerrah olduğundan emin olmalısınız.

Hollywood Yanağı Esteteği, Bişektomi Ameliyatıyla mı yapılabilmektedir?

Hollywood yanağı estetiği , yani ince ters v şeklinde yüz , ince yanaklar , bişektomi operasyonu ile yapılmaktadır.

Yanak estetiğinde başka işlem yapılabilir mi ?

yanak estetiğinde bişektominin sağladığı şekillenmeyi sağlamak için aynı seansta masseter bot *** oksu , jawline dolgusu ve malar dolgu da yapılabilir. Ancak bunlar bişektomi operasyonunun her ne kadar alternatifi olsa da geçici çözümlerdir.

Ayrıca bişektomi kadar net sonuçlar vermezler. Bu uygulamalar bişektomiye alternatif olarak değilde bişektomi sonrası destek olarak yüz şekillendirmede kullanılabilir. Ayrıca günümüzde yine alternatif olarak çeşitli makina uygulamaları çıkmış ancak hiçbirisi müdahale sonucuyla yarışamamıştır.

Yanak Bölgesinden Çıkarılacak Yağ miktarı Nasıl Belirlenir?

Yanak bölgesindeki yağın tamamı çıkarılabilir yada sadece fazlası alınabilir.Eğer çok belirgin bir yanak hattı isteniyorsa tüm bichat alınırken ,yüzde sadece hafif incelme arzulanıyorsa bir kısmı çıkarılır.

Ameliyat Sonrasında olabilecek olası riskler ve yan etkiler nelerdir ?

Ameliyat sonrası nadiren ödem , morarma görülebilir.Bunlar genellikle bir hafta içerisinde kendiliğinden tamamen ortadan kaybolur.

Ayrıca enfeksiyon yine çok nadir de olsa karşılaşılabilecek risklerdendir. Genellikle operasyon öncesi ve sonrası gargara uygulamaları ve gerekliyse antibiyotik kullanımıyla bu risk ekarte edilir.

Buccal Fat Pad Uygulaması nedir ?

Buccal fad pad uygulaması , buccal fad removal , hollywood yanağı estetiği , yanak inceltme estetiği , bişektomi için kullanılan diğer terimlerdir.

Yanak inceltme ve yağ alma için ameliyatsız doğal bir yöntem varmı ?

Yanak inceltme için çeşitli makine ve mezoterapi yöntemleri uygulanmaktadır ancak hiçbiri bişektomi operasyonu gibi kalıcı ve net çözümler sunmaz. Genelde operasyon için engeli olan kişilere alternatif bir uygulama olarak sunulabilir.

Holywood Yanak Estetiği Kaç Yaşından İtibaren Yapılabilir?

Yanak inceltme estetiği 18 yaşından itibaren yapılabilir.

Bişektominin zararları var mı? Bişektomi sonrası yüzüm sarkar mı?

Düşünülenin aksine bişektomi sonrası yüzde ani sarkma veya kırışıklıklar oluşmaz.

Bichat yağ dokusu cildin altında derin plandadır .Bu yüzden yüze ve cilde , bichat ın alınmasının bir zararı dokunmaz.Yüzde sarkmaya sebep olmadığı gibi zaman zaman orta yüz germe de yüz germeye yardımcı yöntem olarak kullanılır.

Yani sarkma yapmak yerine germe tedavisinde kullanılan basamaklardan biridir bişektomi.

Bişektominin fiyatları nasıl belirlenir ?

Bişektomi fiyatları kullanılacak anestezi yöntemine göre değişir.Lokal veya genel anestezi yöntemi kullanılması danışanın tercihine göre şekillendirilir.

Erkeklere yanak yağı aldırma işlemi yapılabilir mi ?

Erkekler de yanak yağı aldırarak daha keskin bir çene hattına sahip olabilirler. Birçok erkekte keskin çene hattı daha çekici bir yüz olarak tanımlanır.

Yanaktan yağının alımı ile bişektomi aynı mıdır ?

Yanaktan yağ alımı hem liposuction ile hem de bişektomi ile sağlanabilir. Bişektomi , yüz liposuctionına göre çok daha pratik ve hızlı sonuç veren bir yöntemdir. Nadir vakalarda her ikisini kombine etmek gerekebilir.

Bişektomi sonrası ödem ve şişlik olur mu?

Bişektomi sonrası ödem şişlik genellikle minimaldir. Ortalama olarak kendiliğinden 1 hafta içerisinde geriler. Müdahale sonrası ilk saatlerde uygulanan buz süresi , operasyon süresinin kısa tutulması ayrıca kişinin beslenme alışkanlıklarına göre ödem oluşumu etkilenebilir.

Yanak inceltme estetiği sonrası direk eve gidebilir miyim hastanede yatar mıyım ?

Eğer işlemde lokal anestezi yöntemi tercih edildiyse hasta 15 – 30 dakika gözlem altında tutulduktan sonra direk eve giderek günlük hayatına devam edebilir.Ancak işlem genel anestezi ile yapıldıysa bu süre 4 -6 saat uzatılır.

Ameliyatla alınan yağlar başka bir bölgeye enjekte edilebilir mi?

Uygun işlemlerden geçirildikten sonra enjekte edilebilir. Ancak ağız içi ile kontaminasyon söz konusu olduğu için enfeksiyon riskine karşı dikkatli olunmalı , enjeksiyon son derece dikkatli ve az volümlerde yapılmalıdır. Hasta bu konuda detaylı bilgilendirilmelidir.

Yanak inceltme estetiğinde anestezi işlemi uygulanır mı ?

Bişektomi işlemi kısa süreli bir operasyon olduğu için lokal anestezi ile rahatlıkla yapılabilir. Yani sadece işlem bölgesi uyuşturularak hastanın konforlu bir şekilde acı hissetmeden müdahaleyi atlatması sağlanabilir. Ancak panik atak gibi ek sorunu olan hastalarda kişinin tamamen uyutulması gereken durumlarda genel anestezi de seçenek olarak sunulabilir.

Yanak estetiği ameliyatı sırasında ağrı olur mu ?

Ameliyat esnasında lokal anestezide tercih edilse , genel anestezi de tercih edilse , bölge tamamen uyuşturulacağı için herhangi bir ağrı duyulmaz.

Ameliyat ne kadar sürer ?

operasyon ortalama olarak 15 ila 30 dakika arası sürer.

Ameliyat sonrası iyileşme süreci nasıldır ?

Ameliyat sonrası ağız içerisine kendiliğinden eriyen dikişler konulur. Bu sebeple dikiş aldırma gibi bir sorun olmaz. Müdahale sonrası eğer lokal anestezi tercih edildiyse hemen günlük hayata dönülebilir.3 gün kadar sıvı ve püre ağırlıklı beslenme önerilir.

Yanak inceltme estetiğinde sonuçlar kalıcı mıdır ?

Yanak inceltme estetiği sonuçları kalıcıdır.

Yanaktan yağ alma sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Bişektomi sonrası 3 günlük diyete edilmesi gerekir. Daha sıvı yumuşak besinler tercih edilmesi önerilir. İlk gün buz uygulaması tavsiye edilir. Yine ilk hafta çok şiddetli ıkınma hapşırma ve öksürükten kaçınılması önerilir.

sponsor reklam

Benzer Yazılar

Psikolojik Danışmanlık Hizmetlerinde Yeni Nesil Çözüm: Online Terapi Hizmetleri

Psikolojik Danışmanlık Hizmetlerinde Yeni Nesil Çözüm: Online Terapi Hizmetleri

Elektronik Sigara Alacaklara Öneriler

Elektronik Sigara Alacaklara Öneriler

Özel Spa Masaj Sistemleri

Özel Spa Masaj Sistemleri

Burun Estetiği Sonrası Gülüş Değişir mi?

Burun Estetiği Sonrası Gülüş Değişir mi?

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir